Galeriis pilte: 1

22. septembril korraldas Pillifond Eesti Pangas ajaloolistesse keelpillidesse ja kunsti investeerimise seminari, kus esines Anders Bjørnsen. Bjørnsen on maailma üht suurimat keelpillikollektsiooni ja sadadesse miljonitesse ulatuva väärtusega kunstikollektsiooni omava Sparebankstiftelsen Norway kunstikogu juht.

Sparebankstiftelsen DNB sihtasutus panustab rahaliselt laste ja noortega seotud projektidesse ning teeb heategevusliku otstarbega investeeringuid. Ühe valdkonnana panustatakse ka kindlate kriteeriumite järgi valitud kunsti ja keelpillidesse.

Alates 2006. aastast on Sparebankstiftelsen DNB sihtasutusena loodud maailma üks suurimaid keelpillide kollektsioone nimega Dextra Musica. Kollektsiooni kuulub 140 ajaloolist ja kaasaegset keelpilli. Kõik Dextra Musica pillid laenutatakse välja muusikutele. Rariteetsed keelpillid, mis on valmistatud 17.-18. sajandil laenutatakse juba tuntud muusikutele. Kaasaegsetel pillid saavad mängida andekad muusikaüliõpilased.

Keelpillide puhul eristab Anders Bjørnsen kolme ajalist kategooriat:

  • Vanad klassikud – eriti rariteetsed pillid perioodist 1500 – 1900.
  • Uued itaallased – väga head pillid aastatest 1880 – 1920, mille hind pole veel nii kõrgeks tõusnud.
  • Tänapäevaste tipp-meistrite valmistatud pillid.

Anders Bjørnseni hinnangul jääb väärtuslike keelpillide aastane tootlus 3,7% – 6,9% vahele. Tippu kuuluvatesse meistripillidesse investeerides võib tootlus olla kuni 12%. Stradivari ja Guarneri del Gesù valmistatud viiuleid peetakse kõige väärtuslikemaks ning seetõttu on just nende meistrite pillid suurima investeerimisväärtusega. Samuti hinnatakse kõrgemalt instrumente, millel on mänginud kuulsad muusikud.

Kõrgete tehingukulude tõttu soovitatakse investoritel hoida pilli enne edasimüümist käes minimaalselt neli aastat. Tavapärane on aga, et instrument müüakse edasi alles keskmiselt 32 või kõrgklassi pillide puhul 19 aasta pärast.

Kuidas instrumenti valida?

Anders Bjørnseni sõnul tasub osta ainult tunnustatud müüjalt või oksjonimajalt ning konsulteerida asjatundjatega.

„Keelpillide valikul kaasame Norra parimaid professoreid ja muusikuid nõuandjatena. Samuti lähtume konkreetsete muusikute vajadustest, kes pillid enda kasutusse saavad,“ sõnas Bjørnsen. „2022. aasta novembris on meil plaanis soetada kogusse kaks uut vioolat. Selleks toimub proovimängimine asjatundjatele Londonis, kus 10-20 pillist valitakse lõpuks välja kaks,“ selgitab Bjørnsen nõudlikku valimisprotsessi.

Investeerimisotsuste tegemisel on ka äärmiselt oluline, et pillil oleks olemas tunnustatud väljaandja poolt allkirjastatud sertifikaat.

Seminari toimumist toetab EAS loomemajanduse arendamise meetmest. 

 

Täies pikkuses ülekannet seminarist saab vaadata siit: