Galeriis pilte: 2

Kultuuriministeerium andis 15. veebruaril üle kultuurisõbra tiitlid, millega tänatakse kultuurivaldkonda rahaliselt või oma tegudega panustanud ettevõtteid ja metseene. Lisaks kolmele laureaadile tunnustati veel mitmeid kultuuri oluliselt toetanud inimesi ja ettevõtteid.

Eesti Pillifondil on suur rõõm, et tunnustuse pälvis ka perekond Sapožnini panus Eesti muusikasse. Perekond Sapožnin on andnud Pillifondi kasutusse väärtusliku Giovanni Paolo Maggini viiuli aastast 1610. Sellel meistripillil teeb täna rahvusvahelises muusikaelus suuri tegusid Hans Christian Aavik.

Rohkem kui 400 aasta vanune viiul teenis Eesti legendaarset artisti Vladimir „Boba“ Sapožninit kogu tema pika karjääri jooksul.

Vladimir Sapožnin on pilli jõudmisest perekonda rääkinud nii: „Perekonnalegend räägib, et kui Moskvas ringreisil olles vanaisale seda viiulit müügiks pakuti, laenas Boba omaaegsetelt Nõukogude Liidu tippinterpreetidelt päevaga selle ostmiseks raha kokku. Kui teine kuulus viiuldaja David Oistrahh sellest järgmisel päeval kuulis, olevat ta proovinud sundida viiulit müünud meistrit tehingut tagasi pöörama ja seda pilli talle müüma. Raha oli siiski juba makstud ja pilli omanikuks jäi vanaisa Boba.“

Instrument on ühtlaselt kandva kõlaga ning meeldejäävalt tumeda kõlavärvinguga alumise registriga. Viiulil on Andreas Posti (Amsterdam) sertifikaat.

Fotod: Joonas Sisask