Galeriis pilte: 7

2. märtsil avati pillimeister Raivo Hiiemaa töökojas pillimeistrite rahvusvaheline koolituste sari. Eesti Pillifondi nõukogu otsusega alustavad õppimist kuus tulevast pillimeistrit, kes omandavad vajalikke teadmisi ja oskusi Soome ja Rootsi hinnatumate pillimeistrite juures.

Eestis vajavad väljaõppinud pillimeistreid nii ERSO, Rahvusooper, Kammerorkester kui ka paljud teised professionaalsed kollektiivid. Seoses Pillifondi aktiivse tegevusega on kasvanud veelgi vajadus väärtpillide ekspertiisi ja renoveerimisoskuse järele, kuid järjepidevus Eestis pillimeistrite koolitamisel on katkenud,“ rääkis avaüritusel Eesti Pillifondi juht professor Marje Lohuaru ning lisas „Siiani on Pillifond valdavalt kasutanud Soome pilliekspertide- ja meistrite teenuseid, seal on hoitud hinnaliste ajalooliste keelpillide renoveerimise ja säilitamise traditsiooni.“

Tulevaste pillimeistrite koolitajateks on pikaajalise kogemusega tunnustatud pillimeistrid Susan Stedman, Karin Grobel-Eneh ja Ilkka Vainio. Susan Stedman on töötanud Rootsis viiulimeistrina üle 30 aasta. Ta on õppinud viiulimeistriks Leksands Folkhögskola Rootsis, omandades seal meistri sertifikaadi ning on Rootsi Viiulimeistrite Gildi liige. Karin Grobel-Eneh omandas pillimeistri hariduse Suurbritannia ühes hinnatumas pillimeistrite koolis Newark School of Violin Making Craft. Pärast kooli lõpetamist on Grobel-Eneh töötanud Austrias, Londonis, Helsingis ja praegu omanimelises töökojas Tamperes. Ilkka Vainio alustas viiuli valmistajana 1970. aastatel oma isa pillimeister Risto Vainio käe all. Isa jälgedes õppis ta aastatel 1982–1985 mainekas Mittenwaldi koolis ning jätkas õpingud 1986. aastal tunnustatud meistri Etienne Vateloti stuudios Pariisis ja alates 1988. aastast Wolfgang Bunnageli juures Saksamaal.

Pillimeistrite rahvusvahelise koolituste sarja avas Eesti üks staažikamaid pillimeistreid Raivo Hiiemaa, kes alustas pillimeistri õpinguid 1979. aastal tollases Tallinna Riiklikus Konservatooriumis ning hiljem stažeeris Moskvas Pavel Schudtzi juures.

„Kohalikud pillimeistrid- ja eksperdid on Eesti pillikultuuri hoidjad ning on tänuväärne, et Pillifond on alustanud koolitustega, mis võimaldavad tulevastel pillimeistritel saada teadmisi ja kogemusi põhjanaabrite tunnustatud meistritelt. Pillimeistrite väljaõppe jätkamiseks on see oluline samm,“ rääkis enam kui 40 aastat pillimeistrina töötanud Raivo Hiiemaa.

Koolitusi toetavad EAS ja Swedbank.