Galeriis pilte: 1

Mari Poll-Novakovic mängib Pillifondi viiulil, mis on Napoli viiulimeistrite Nicola ja Joseph Gagliano ühistöö. 1723. aastal valmistatud viiul sai 2023. aastal 300 aastat vanaks.

Gagliano pillimeistrite dünastia on tuntud tänapäevalgi ning kuulsast suguvõsast on teada suisa 18 pillimeistrit. Selle perekonna mitu põlvkonda on andnud klassikalise muusika maailma hindamatu panuse, sest veel praegugi mängivad nende pillidel tänased silmapaistvad muusikud. On suisa arvatud, et Gagliano pillid aitasid määratleda õiget arusaama Itaalia viiulist.

Gagliano pillid on ehe näide suurepärasest ja kvaliteetsest käsitööst ning nende loodud pillide väärtus aina kasvab ajas – kes teab, on ehk põhjus kvaliteetses puidus või toonaste meistrite meetodites, kuid sajandivanuste pillide kõla pole tänapäeval võimalik kopeerida.

Ka Mari Poll-Novakovic iseloomustab Gagliano viiulit kui pehme, sooja, elegantse, samas rikkaliku ja särava tämbriga pilli, mis võimaldab muusikul katsetada rohkeid kõlavärve, arendada mängukvaliteeti ja loomulikult viiulimängijat ennastki.

Gagliano pille on Pillifondi kollektsioonis veel, need pärinevad 18. sajandi teisest poolest ning täna mängivad neil viiuldajad Gloria Ilves ning Robert Traksmann.

Vanim Pillifondi kollektsiooni pill on aga Giovanni Paolo Maggini ca 1610 valmistatud viiul.