Galeriis pilte: 3

Viiuldaja ja MUBA viiuliõpetaja Kaija Lukas sai enda kasutusse Eesti Pillifondi kollektsiooni kuuluva hinnalise meistripilli. Pillifondi nõukogu otsusega saab ta järgmisel kolmel aastal mängida Prantsuse meistri Auguste Sebastien Bernardeli (Pére) 1830.–1840. aastatel valmistatud viiulil.

Kaija Lukase sõnul kandideeris ta Pillifondi kollektsiooni pillile, kuna tundis, et on oma viiulil mängides jõudnud teatud piirini, kust edasi arenemiseks ja suurele lavale jõudmiseks on vaja midagi rohkemat. „Uuel pillil mängimine on alati avastamine, sest igal pillil on oma kõla, temperament ja füüsilised iseärasused. Annan endast parima, et selle pilliga sõbraks saada. Olen 15 aastat elanud välismaal ning kolisime hiljuti perega tagasi Eestisse. Soovin panustada siinsesse kultuuriellu, tegutseda üheskoos kallite kolleegide ja sõpradega ning pean kodumaal Pillifondiga seotuks olemist väga oluliseks,“ sõnas Lukas.

„Bernardel (Pére) viiulil hakkab mängima talendikas muusik ja MUBA värske õpetaja Kaija Lukas, kelle jaoks meistripillil mängima hakkamine langes väga sobivalt kokku Eestisse naasmisega. Tänan kõiki investoreid ja meistripillide omanikke, tänu kellele saavad meie andekad muusikud veelgi enam oma muusikaannet avardada ja pakkuda elamusi nii Eestis kui ka rahvusvahelistel lavalaudadel,“ sõnas Eesti Pillifondi juhatuse liige Marje Lohuaru.

Pillifondi muusikutega liitunud Kaija Lukas on alates 2022. aasta sügisest Tallinna Muusika- ja Balletikooli viiuli- ja vioolaõpetaja. Ta osaleb Tallinna Kammerorkestri töös ja panustab projektipõhiselt kontsertmeistrina nii ERSO kui ka Pärnu Linnaorkestri töösse.

Kaija on pikalt elanud Londonis, kus töötas erinevates koosseisudes, sh Inglise Kammerorkestris ning Kuninglikus Filharmooniaorkestris. Aastail 2020–2022 elas ta Amsterdamis, kus töötas Rotterdami Filharmooniaorkestris ning Amsterdam Sinfonietta kammerorkestris. Kaija on osalenud mitmetes sooloprojektides ning võtnud osa näiteks Tallinna Kammermuusikafestivalist, Haapsalu Valgete Ööde Festivalist ja Porvoo-Borga kammermuusikafestivalil Soomes. Koostööd nende festivalidega jätkab ta ka 2023. aastal.

Auguste Sebastien Bernardeli (Pére) viiuli omanik on proua Triin O’Brock.

Fotod on teinud fotograaf Meeli Küttim viiuli üleandmisel Triniti advokaadibüroos.