Galeriis pilte: 1

3. novembril toimub MUBA-s ajalooliste keelpillide oksjoniturgu ja investeeringute tulusust tutvustav seminar, kus esineb hinnatud oksjonimaja Tarisio asutaja ja juht Jason Price. New Yorgis, Londonis ja Berliinis tegutsev Tarisio on spetsialiseerunud ajaloolistele keelpillidele.

Price on kogenud ettevõtja ja viiuliekspert, kelle eestvedamisel on Tarisio 20 aasta jooksul läbi viinud lugematul arvul oksjoneid kogukäibega üle 303 miljoni dollari. Tänavu juunis korraldas ta Stradivari viiuli ‘da Vinci, ex-Seidel’ eduka müügi 15,3 miljoni dollari eest.

Enne seminari algust on harukordne võimalus kuulata, kuidas kõlab keelpillide maailma tipp-instrument – Stradivari viiul, mis saabub meile Londonist. Mitme miljonilise väärtpilli kõlaomadusi esitleb noor Eesti virtuoos Hans Christian Aavik. Pillifondi muusik Gloria Ilves esitleb oma Gagliano pilli.

Seminari eel paotab Jason Price ust põnevasse väärtpillide maailma.

Millest alustada?

Enamike investorite teekond väärtpillide maailmas algab muusika ja muusikakultuuri hindamisest. Edasi tuleb järgneda oma uudishimule ja õppida väärtpillide turu kohta nii palju kui võimalik. Viiulid on uskumatult põnevad ja seda mitmest aspektist: kuidas pille valmistatakse, kuidas nad töötavad, mida muusikud pillide juures hindavad, instrumentide pikk elulugu, kultuuriväärtustesse investeerimise tulu ja ühiskondlik kasu.

Miks tasub investeerida just ajaloolistesse keelpillidesse?

17. ja 18. sajandi suurte meistrite valmistatud pillide pakkumine väheneb pidevalt, kuid maailma tunnustus nende pillide ja nende loodava muusikakultuuri vastu tekitab üha kasvava nõudluse. Tänu sellele on ajaloolised muusikainstrumendid nii väärtuslikud ja kallid. Keelpilli hinda mõjutavad pillimeister, pilli seisukord, pilli kvaliteet ning pilli kasutusajalugu ehk teave eelmistest mängijatest ja omanikest.

Inflatsioon on teema, mis puudutab praegu meid kõiki, kuid just pillid on ajalooliselt olnud suurepärane kaitsevahend inflatsiooniperioodide vastu. Seetõttu on just praegu õige aeg investeerida väärtpillidesse ning Price´i sõnul on Tarisio igapäevatöös märkimisväärset huvi kasvu muusikainstrumentide vastu näha.

Kuidas toimub ost-müük?

Olulisi tehinguid tehakse nii oksjonitel kui ka privaatmüügis. Eelkõige oleneb see müüja vajadustest ning müüdava instrumendi iseloomust. Suured firmad nagu Tarisio viivad läbi mõlemat tüüpi tehinguid. Väärtpillide ostjad on hajutatud üle maailma ja turu moodustab kombinatsioon eraisikutest, sihtasutustest, fondidest ja mõnel juhul ka pankadest ning riiklikest investeerimisfondidest.

Kui suurt tulu võib oodata väärtpilli investeeringult ja millised tegurid seda mõjutavad?

Üldiselt toimivad investeeringud muusikainstrumentidesse kõige paremini minimaalselt 5-10 aasta jooksul. Likviidsusprobleemid ja tehingukulud võivad muuta lühema tähtajaga investeeringud tulutuks. Viiulituru juures on tähelepanuväärne, et viimase 200 aasta jooksul on see puutumata jäänud kõigist mullidest, buumidest ja kukkumistest, mille all on kannatanud teised varaklassid. See on peamiselt tingitud asjaolust, et meie turu lõppkasutajate – muusikute – jaoks on pillid vahendid, millega luua väärtust. Viiulid muutuvad ajaga üha kallimaks ja meil on vedanud, et meil on turg, mida iseloomustab aeglane ja ühtlane kasv.

Millised on kõige olulisemad infoallikad pillide ja pillituru kohta?

Viimase 30 aasta jooksul on usaldusväärse teabe hulk muusikainstrumentide kohta hüppeliselt kasvanud. Cozio arhiiv, mida nüüd omab ja kureerib Tarisio on suurim keelpillide fotode, andmete ja ajaloolise hinnateabega arhiiv. Meie eesmärk on koguda usaldusväärset teavet, et muuta turg tugevamaks ja anda ostjatele vajaliku teabe kaudu enesekindlus, mida on investeeringu tegemiseks tarvis.

3. novembril MUBA-s toimuval seminaril jagab Jason Price ekspertteadmisi pilli väärtuse kujunemise, keelpillide oksjonituru ja investeeringute tulususe teemadel. Muusikaline esitlus algab kell 15.00 ning seminari osa kell 15.30.

Seminaril osalemiseks registreeri ennast hiljemalt 1. novembril aadressil helena@prpartner.ee.

 

Seminari toimumist toetab EAS loomemajanduse arendamise meetmest.